Tuotteen kuvaus
Freelancer Pilot Flyback Chronograph Limited Edition ”One of 400” juhlistaa brändin perintöä kunnioittamalla herra Raymond Weilin intohimoa ilmailuun. Tässä kellossa on myös brändin uusi ja monimutkainen komplikaatio, flyback-kronografi. Monien lentäjien käyttämä flyback-toiminto mahdollistaa etäisyyksien tarkan laskemisen lennonvarmistuksen aikana.
Tyylikkään ja seikkailunhaluisen ulkonäön parantamiseksi 42 mm:n ruostumattomasta teräksestä valmistettu kotelo on täysin harjattu ja siinä on harmaa PVD-pinnoite. Viisarit ja numerot ovat vuorattu Super-LumiNovalla®, mikä parantaa luettavuutta rajoitetussa valossa. Toimiva ja leikkisä, sen värit ja muotoilu ovat oodi ilmailulle 20-luvulla. Asfalttimainen ulkokuori ja potkurimaiset renkaat taulussa, tuovat viimeistelyssä mieleen ilmailun maailman.
Automaattikoneisto on RW5530, flyback-kronografiliikkeellä, joka mahdollistaa kronografin samanaikaisen nollauksen ja uudelleenkäynnistyksen yhdellä työntimellä ja jolla on 56 tunnin käyntivara. Keltainen osoitin keskellä ja oikeanpuolen laskurissa, näyttävät kuluneen ajan lennon aikana. Freelancer Pilot Flyback Chronographissa on myös sipulin muotoinen kruunu, joka on pilottikelloissa suunnittelustandardi. W-muotoinen värähtelevä paino ja sinivihreä pyörä, näkyvät potkurilla kaiverretun safiirikotelon takana.
Aidossa ruskeassa vasikannahkahihnassa on neljä niittiä ja kaksinkertainen työntöturvainen taittolukko.