Lady-Datejust
28 mm, Valkoinen Rolesor – Oystersteel-teräksen ja valkokullan seos
Rolexin takuu
Vihreä sinetti
Rolex-rasia
- Viite 279174
- Tyyppi Oyster, 28 mm, Oystersteel-terästä ja valkokultaa
- Kehä Uritettu
- Vesitiiviys Vesitiiviys 100 metriä
- Koneisto Perpetual, mekaaninen, automaattinen
- Kaliiperi 2236, valmistaja Rolex
- Käyntivara Noin 55 tuntia
- Ranneke Oyster, kolmiosaiset yhtenäiset linkit
- Kellotaulu Valkoinen
- Sertifiointi Superlative Chronometer (COSC- ja Rolex-sertifiointi kuorirakenteen sulkemisen jälkeen)
Uritettu kehä
Uritettu kehä on Rolexin tunnusmerkki. Alun perin Oyster-kehän urituksella oli käytännön tarkoitus: sen avulla kehä ruuvattiin kuoreen, jotta kellosta saatiin vesitiivis. Näin ollen uritus oli samanlainen kuin pohjassa, joka niin ikään ruuvattiin kuoreen vesitiiviyden takaamiseksi käyttämällä Rolexin erikoistyökaluja. Ajan mittaan urituksesta tuli esteettinen elementti ja aidon Rolexin tunnusomainen ominaisuus. Uritettu kehä on nykyisin omaleimainen tunnusmerkki, ja tässä Lady-Datejust-mallissa se on valmistettu kullasta.
Valkoinen kellotaulu
Lakkaus mahdollistaa intensiivisen värin ja tasaisen pinnan, ja värivalikoima on lähes rajaton. Lakkausmenetelmässä messinkisen pohjalevyn päälle lisätään perätysten kuusi ohutta lakkakerrosta. Tämän jälkeen lisätään väritön pintalakka, joka antaa värille tai sävylle syvyyttä ja kiiltoa. Kun pintalakka on kuivunut, kellotaulun pinta kiillotetaan, jotta väri pääsee oikeuksiinsa. Tämän jälkeen kellotaulu on valmis tampopainatusta ja kohokuviointien lisäämistä varten.
White Rolesor
Kultaa himoitaan hohteen ja jalouden vuoksi. Teräs parantaa vahvuutta ja luotettavuutta. Niiden parhaista ominaisuuksista saadaan sopusointuinen yhdistelmä. Rolesor on yksi Rolexin todellisista tunnusmerkeistä. Sitä on käytetty Rolex-malleissa 1930-luvun alusta lähtien, ja nimi rekisteröitiin tavaramerkiksi vuonna 1933. Se on yksi Oyster-malliston kulmakivistä.
Mallien saatavuus
Kaikki Rolex-kellot valmistetaan käsin erittäin tarkasti huippulaadun varmistamiseksi. Tällaiset korkeat standardit luonnollisesti rajoittavat Rolexin tuotantokapasiteettia, ja joskus Rolex-kellojen kysyntä ylittää tämän kapasiteetin.
Siten joidenkin mallien saatavuus voi olla rajoitettu. Uusia Rolex-kelloja myyvät yksinoikeudella viral-liset Rolex-jälleenmyyjät. Ne vastaanottavat säännöllisesti toimituksia ja hallinnoivat kellojen jakelua ja myyntiä asiakkaille itsenäisesti.
Lindroos kuuluu maailmanlaajuiseen virallisten Rolex-jälleenmyyjien verkos-toon ja antaa lisätietoja Rolex-kellojen saatavuudesta.
Lähetä viesti